Enexis waarschuwt voor mogelijke stroomuitval bij kou: wat jij kunt doen

Publicatiedatum: 8 oktober 2025

 etbeheerder Enexis waarschuwt dat in 22 gebieden in Nederland kans bestaat op stroomuitval tijdens koude winterdagen, met name in delen van Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg. De oorzaak ligt in de snel stijgende elektriciteitsvraag door onder meer warmtepompen en elektrische auto’s, gecombineerd met gelijktijdig gebruik tijdens piekuren.

Hoewel de kans op daadwerkelijke uitval klein is, Enexis benadrukt dat het Nederlandse elektriciteitsnet tot de betrouwbaarste ter wereld behoort, kunnen bij extreme pieken tijdelijk delen van het net worden uitgeschakeld om overbelasting (congestie) te voorkomen. In sommige gevallen kan een bewuste stroomonderbreking (gespreid over kleine delen van het net) nodig zijn om schade aan kabels of transformatorstations te voorkomen.

Enexis benadrukt dat deze waarschuwing vooral bedoeld is om bewust energiegebruik te stimuleren. Via hun website is een interactieve kaart te bekijken met de regio’s waar het stroomnet het zwaarst belast is.


Wat kun je zelf doen?

Om de druk op het elektriciteitsnet te verlichten en de kans op uitval te verkleinen, kun je als consument de volgende maatregelen nemen:

  • Verspreid je stroomverbruik: gebruik grote elektrische apparaten (zoals wasmachines, drogers, vaatwasser) buiten de piekuren (07:00–10:00 en 16:00–20:00 uur).

  • Laad je elektrische auto ’s nachts op, wanneer de stroomvraag laag is en het net minder belast is.

  • Bewuster omgaan met verbruik: stel apparaten uit, vermijd gelijktijdig gebruik van vele stroomverbruikers tijdens piekmomenten.

  • Bereid je voor op tijdelijke uitval: houd een noodpakket klaar met zaklamp, batterijen, flessen water, dekens, eventueel powerbanks etc.

  • Isoleer je woning goed: betere isolatie zorgt dat temperatuur langer behouden blijft, zodat je niet meteen afhankelijk bent van het stroomnet om warmte te genereren.

  • Let op toekomstige tariefsystemen: er wordt gewerkt aan de invoering van vier verschillende stroomtarieven per dag (invoering mogelijk vanaf 2028) om vraag te sturen.

Bron: Omroep brabant, BD.nl