Op bezoek bij… Hans
In deze rubriek gaan we op bezoek bij woningeigenaren in onze regio. Leuk en leerzaam om te zien hoe anderen bezig zijn met verduurzamen. Dit keer gingen we op bezoek bij energiecoach Hans in Geldrop.
Hans en zijn vrouw kochten in 1993 deze twee-onder-een-kapwoning uit 1970 en wonen hier met hun twee kinderen. Hans werkte jarenlang als elektrotechnicus bij Philips Lighting en heeft hierdoor altijd al interesse gehad in dingen efficiënter maken. Hij is sinds juni 2025 met pensioen en sindsdien energiecoach bij EnergieHuis Slim Wonen.
Het verduurzamen van de woning begon al in 1995, toen ze na twee koude winters het enkel glas op de bovenverdieping vervingen voor dubbel glas. Om de kou in de winter en de warmte in de zomer buiten te houden, installeerden ze daarnaast ook rolluiken en screens. Min of meer toevallig draagt ook de lei-plantaan in de voortuin bij aan het buiten houden van de zon in de zomer.
Toen de oudste dochter naar de zolderkamer wilde verhuizen hebben ze in 2005 dakramen geplaatst met HR++ glas en het dak van binnenuit geïsoleerd met negen cm steenwol, damp-remmende folie en fermacel beplating. Vervolgens hebben ze in 2012 zonnepanelen laten plaatsen op het garagedak, dit is een installatie met zes micro omvormers op het zuiden. Na een positieve ervaring met de eerste zes panelen, hebben ze in 2019 twaalf zonnepanelen bij laten leggen op het schuine dak. Deze installatie ligt op het westen, zodat de opwek meer gespreid wordt.
Subsidie voor isolatieglas én spouwmuurisolatie
In 2020 kozen Hans en zijn vrouw ervoor om de kozijnen op de eerste verdieping te vervangen voor kunststof kozijnen met HR++ glas en op de benedenverdieping voor kunststof kozijnen met triple glas. “Vanwege de dubbele subsidie die we konden krijgen hebben we na het vervangen van de ramen ook direct de muren voorzien van spouwmuurisolatie.” De steenwol vlokken die hier al in zaten waren deels verzakt, dus hebben ze de muur na geïsoleerd met schuim. Na een bericht van de buurman in de Buurtapp deden hier in totaal wel 10 buren aan mee.
Het aanvragen van de subsidie was wel een flinke klus. “Je moet behoorlijk wat verzamelen voor zo’n subsidieaanvraag. Mijn schoonvader heeft na ons ook geïsoleerd, maar die kon mijn ervaring bij de aanvraag goed gebruiken.” zegt Hans. Wil je weten wat je voorafgaand aan het uitvoeren van maatregelen al moet voorbereiden voor de subsidieaanvraag? Bekijk dan deze pagina.
In 2023 zijn ze overgestapt op een hybride warmtepomp, na problemen met hun cv-ketel die plotseling vervangen moest worden. Hier hoefden ze niet lang over na te denken en zijn afgegaan op wat hun vaste onderhoudsmonteur hen adviseerde. Ook voor de warmtepomp werd subsidie aangevraagd en inmiddels hebben ze een goede balans gevonden. Ondanks de oudere radiatoren zonder lage temperatuur verwarming is het in de woning erg comfortabel. “Op aanraden van andere energiecoaches heb ik het schakelgedrag aangepast en zet ik de temperatuur ’s nachts niet meer omlaag. De woning blijft op een constante temperatuur van 19,5 graden en alle radiatoren staan open zodat het overal aangenaam is.” Hiermee besparen ze zo’n 800 tot 1.000 m3 gas per jaar. Het enige nadeel van de warmtepomp vindt Hans het geluid van de buitenunit als het buiten koud is.
Na de isolatiemaatregelen wilden Hans en zijn vrouw kijken naar de ventilatie in de woning, om schimmel en vocht te kunnen voorkomen nu het huis beter geïsoleerd was. Naast de Dauerluftung roosters, Velux dakramen en naar binnen kiepende ramen met horren, kozen ze aanvullend voor een actieve afzuiging in de badkamer met een vochtsensor.
Warmtebeeldscan van het EnergieHuis
Hans en zijn vrouw kwamen via een collega bij EnergieHuis Slim Wonen terecht. Op basis daarvan hebben ze een warmtebeeldscan aangevraagd. Energiecoach Sjef kwam hiervoor langs en ondanks dat er zo’n 30 minuten ingepland staan voor een warmtebeeldscan bleef hij wel 2,5 uur. “Een paar dagen later belde hij op om te vragen of ik het niet zag zitten om energiecoach te worden, aangezien we zo lang in gesprek waren geweest over de scans en het verduurzamen van onze eigen woning”. Hier had Hans wel interesse in. Inmiddels is zijn opleiding afgerond en oefent hij veel door huisbezoeken en warmtebeeldscans met zijn collega energiecoaches te maken.
Op de warmtebeeldscan was goed te zien waar nog warmtelekken zijn in de woning. Zoals bij de voordeur en garagedeur, dus hier gaan ze nog mee aan de slag. Daarnaast zijn ze aan het oriënteren op een thuisbatterij, maar daar bestaan nog wat twijfels over. Op advies van andere energiecoaches wacht hij daar nog maar even mee. Lees hier meer over de thuisbatterij.
Tips van energiecoach Hans
- “Verduurzaam niet alleen om energie of geld te besparen. Het grote voordeel voor ons is het comfort; zo komt er geen kou meer van de ramen af door het triple glas en hoor je hierdoor ook nagenoeg geen geluid meer van de straat.”
- “Denk ook aan ventileren in je woning. Zelf hebben we een CO2-meter in huis en het is opvallend om te zien hoe snel het CO2-gehalte oploopt wanneer er veel mensen binnen zijn en er niet goed geventileerd wordt.”

Wie
Hans uit
Geldrop-Mierlo
Welke woning
2 onder 1 kapwoning
uit 1970
Verbruik
Gasverbruik:
500 m³
Opgewekte stroom:
4.000 kWh
Stroomverbruik:
5.000 kWh