Op bezoek bij… Jamel
In deze rubriek gaan we op bezoek bij woningeigenaren in onze regio. Leuk en leerzaam om te zien hoe anderen hun woning stap voor stap comfortabeler en energiezuiniger maken. Dit keer gingen we samen met energiecoach Ed op bezoek bij Jamel uit Dierdonk.
Voor Jamel is verduurzamen meer dan alleen een persoonlijke interesse. Als manager bij Energreen houdt hij zich dagelijks bezig met zonnepanelen, thuisbatterijen en andere duurzame oplossingen. Daardoor volgt hij de ontwikkelingen in de energiemarkt op de voet. Die kennis past hij ook toe in zijn eigen woning, waar hij steeds bekijkt welke oplossingen het beste aansluiten bij zijn situatie.
Via via vonden Jamel en zijn gezin hun twee-onder-een-kapwoning uit 1998 in Dierdonk. De ruimte, de ligging, de woning én de mogelijkheden om te verduurzamen gaven uiteindelijk de doorslag. Toen zij in 2023 de sleutel kregen, lagen er nog geen zonnepanelen op het dak. Dat veranderde al snel. Eerst werden dertien zonnepanelen op het platte dak geplaatst, later volgden er nog acht. Ook werd direct de meterkast vernieuwd, zodat de woning klaar is voor toekomstige uitbreidingen.
Inmiddels wekt het gezin met 21 zonnepanelen een groot deel van de eigen elektriciteit op. Daarnaast beschikt de woning over een thuisbatterij met noodstroomvoorziening, een laadpaal voor de elektrische auto en een warmtepompboiler voor warm water.
Jamel kiest er bewust voor om voorlopig nog niet volledig van het aardgas af te gaan. Voor koken en het verwarmen van de vloerverwarming gebruikt hij nog aardgas. De volgende stap is het vervangen van de gaskookplaat door een inductiekookplaat. De gasaansluiting blijft voorlopig echter behouden. “Ik wil niet volledig afhankelijk zijn van één energiesysteem. Niemand weet precies hoe de energiemarkt zich de komende jaren ontwikkelt. Daarom vind ik het verstandig om meerdere mogelijkheden open te houden.”
Kies wat bij jouw woning past
Door zijn werk spreekt Jamel dagelijks mensen die hun woning willen verduurzamen. Volgens hem draait verduurzamen juist om oplossingen die passen bij de woning én het energieverbruik. “Ik kom regelmatig bij mensen thuis waar dertig zonnepanelen op het dak passen, terwijl veertien eigenlijk al voldoende zijn. Hetzelfde geldt voor een thuisbatterij. Koop je meer capaciteit dan je nodig hebt, dan duurt het langer voordat je die investering terugverdient. Kijk daarom eerst goed naar wat past bij jouw woning en jouw energieverbruik.”
Ook thuis blijft hij vooruitkijken. Zo wil hij in de toekomst extra zonnepanelen aan de oostkant van het dak plaatsen, zodat ook de ochtendzon beter wordt benut. Daarnaast volgt hij de ontwikkelingen rondom bidirectioneel laden met veel interesse. Daarbij kan een elektrische auto straks niet alleen worden opgeladen, maar ook stroom terugleveren aan de woning.
Heb je eventueel tips voor woningeigenaren?
Jamel: “Je hoeft niet alles in één keer te veranderen. Kijk eerst waar je de meeste winst kunt behalen. Heb je nog een cv-ketel? Dan kun je bijvoorbeeld beginnen met een warmtepompboiler voor je tapwater of een airco om elektrisch bij te verwarmen. Woon je al in een gasloze woning? Controleer dan of je huidige installatie nog past bij je energieverbruik. Veel nieuwbouwwoningen hebben standaard zonnepanelen, maar die zijn niet altijd voldoende voor de toekomst. Denk daarom nu alvast na over uitbreidingsmogelijkheden, bijvoorbeeld als je later elektrisch gaat rijden of meer stroom gaat gebruiken.”
Voor Jamel draait verduurzamen uiteindelijk niet om zoveel mogelijk techniek, maar om slimme keuzes die ook op de lange termijn passen. Door vooruit te denken en rekening te houden met toekomstige ontwikkelingen, voorkom je dat je later opnieuw moet investeren. Zo maak je keuzes waar je jarenlang plezier van hebt.
Ben je benieuwd welke verduurzamingsstappen passen bij jouw woning? Maak gratis een afspraak met een energiecoach of kijk op www.energiehuisslimwonen.nl.


Wie
Jamel en zijn gezin
Welke woning
2-onder-1-kapwoning uit 1998